Dabas-Sári
Szlovák Udvar
Történelmi barangolás 1. nap
A dabasi lakosság kb. 10%-a szlováknak vallja magát (a 20. század elején még 25% volt az arányuk a város mai területén), ezzel ma a dabas-sári szlovákok az egyetlen jelentős nemzetiségi csoport Pest megye jellemzően színmagyar alföldi vidékén.
A Szlovák Udvar tájházat 2006-ban az eredeti sári parasztházak mintájára, hagyományos vályogtéglából és nádtetővel, de mintegy másfélszeres méretarányban építették fel. Így a tágas helyiségek csoportosan is kényelmesen látogathatók. A tájház berendezését a sári városrész, vagyis a korábbi falu lakói hordták össze önkéntes adományként, padlásaikról keresve elő a régi tárgyakat. A hagyományok szerint berendezett lakószobában és tisztaszobában megcsodálhatjuk az eredeti tárgyak, bútorok, viseletek és vallási jelképek sokaságát. Érdekes a konyha, illetve a tornácról nyíló szerszámoskamra berendezése is. A tájház kedves idős gondnoka szívesen mesél nekünk a tárgyak történetéről, fiatal korának emlékeiről.
Az udvar túloldalán álló Rétesház egy helybeli asszony, Fojta Istvánné kezdeményezésére épült, hogy a sári rétest így őrizzék meg az utókor számára. A különleges tájjellegű cukrászda belső és külső kialakítása teljes mértékben a szemközti tájházhoz igazodik. A sári szlovák rétes különlegessége a hagyományos recept alapján leheletvékonyra nyújtott tésztában és az utánozhatatlanul dús töltelékben rejlik. Tésztája olyan vékony, hogy belül szinte teljesen felszívódik a töltelékben, és ebben különbözik a rétegesebb állagú magyar rétestől. Helyben fogyasztásra és elvitelre is vásárolhatunk. Az almás, meggyes, túrós, káposztás rétesek ára egységesen 400 Ft. (2020) A réteseket a dabasi szakiskola cukrásznövendékei készítik a sári asszonyok segítségével. Előzetes egyeztetéssel a látványos rétesnyújtást is megtekinthetjük.
Tartalomjegyzék
Bevezetés
Az Alföldtől a dombvidékig
Történelmi barangolás
1. nap:
Kecskemét, a “hírös város”
Lajosmizse
Ócsa
Dabas az ország közepén
Sári szlovák udvar
Gyuri bácsi háza
Inárcs
2. nap:
Tápiószele
Tápiószentmárton
Gödöllő
Természetismereti és magyar lovaskultúra barangolás
1. nap:
Dabas
Felsőlajos és Táborfalva
2. nap:
Tápiószentmárton és Tápiószele
3. nap:
Farmos
Domonyvölgy és Gödöllő
GALÉRIA – megtekintéséhez kattints a képekre: