Dabas élővilága

Szent Jakab sétány

Természet és lovaskultúra barangolás 1. nap

Tájkép a magasból

A Szent Jakab sétány a dabasi családoknak is kedvelt kirándulóhelye, és egész évben ingyenesen látogatható. A cölöphíd mellett információs táblák tájékoztatnak a terület élővilágáról. Az első tábla az itt honos leggyakoribb 25 fafajt ismerteti, jellemzőek pl. az éger, kőris és nyárfa. Az 1,5 km hosszú, cölöpökre épített tanösvényt a közepe táján kétemeletes kilátó egészíti ki, ahonnan szép körpanoráma tárul elénk a ligetekkel és lápfoltokkal borított terület fölött. A növényzet az egykor az Alföld nagy részére jellemző ősi láperdők képét idézi. Ez az úgynevezett Turjánvidék vagy népiesen turjános, az egykori folyami árterület szélének visszamaradt vizes élőhelye, a jégkorszakra visszanyúló Ős-Duna medrében. Mélyen fekvő rét, amelyen itt-ott víztükör van. A víztükrös helyektől a kevésbé vizes rét felé fokozatok különböztethetők meg, de mindenütt lápos a talaj. Jellemző a sás, békalencse, békaliliom, páfrányok. Virágzáskor ez Európa egyik legszínpompásabb síkvidéki láp- és kaszálórét együttese, ahol néhány négyzetméteren belül 60-70 virágos növényfaj is fellelhető, köztük orchidea- és nősziromfélék (íriszek) páratlan gazdagságban. A legritkább fajoknak itt a Turjánvidéken van hazánkban az utolsó termőhelye. Főleg tavasszal és nyár elején csodálhatjuk meg virágzásukat. Az egyik különlegesség a szarvasbangó (Ophrys scolopax), amely a mérsékelt égövön egyedül hazánkban él, és nálunk is csak Pécs környékén és itt, a dabasi turjánosban. Fantasztikus tulajdonsága, hogy lila virágkelyhe közepén különös képződmény nő ki, amely megtévesztésig hasonlít a nagybajszú méh (Eucera longicornis) nőstényére, ezért a hím nagybajszúak rászállnak a párzás reményében és így végzik el a beporzást. Ez a virág nem véletlenül lett Dabas városnak a címerébe is felvett jelképe.

Az állatvilág is egyedi, pl. több lepkefaj is egyedül itt fordul elő hazánkban. Talajzoológiai vizsgálatok szerint az ízeltlábúak egy négyzetméterre eső példányszáma az országban itt a legmagasabb. A Turjánvidék jellemző kétéltűi a békák és gőték, madarai közé tartozik a héja, gólya, gémfélék, bíbic, gyurgyalag és sok más faj. Ha csendben figyelünk, meg is láthatjuk néhányukat.

A fotók a természet november végi álomba szenderedő állapotát mutatják.

Sétánkon ezután felfedjük a múlt két érdekességét, miközben a cölöphíd végére érve a különös “Duna-Tisza csatornánál” találjuk magunkat:

A Turjánvidék érdekes múltbéli titkai >>

<< Vissza a dabasi Zarándokúthoz

GALÉRIA – megtekintéséhez kattints a képekre: